Esilehele
Loobu
1. päev
2.päev
3. päev
4. päev
Pärast loobumist
Kaaluprobleemid
Mida sisaldab sigarett?
 
 
Sõltuvushaigus

Suitsetamisest loobumist peetakse niisama raskeks kui tugevatest narkootilistest ainetest võõrutamist. Enamikul juhtudel ei piisa ühest katsest. Suitsetamisharjumusest vabanemiseks on oluline teada, mis sunnib inimest suitsetama. Nn. tubakasõltuvus koosneb kahest osast: nikotiinisõltuvusest ja suitsetamisharjumusest.

Suitsetamisharjumus on sügavalt juurdunud käitumismall - mingi tegevus, aga ka sündmus, kas meeldiv või mitte, on peaaegu alati seotud suitsetamisega (hommikukohvi, lõunasöök, telefonivestlus, tülid, probleemid tööl, hea tuju, halb tuju jpm.). Seega tuleks arvestada, et abiks suitsetamisharjumusest loobumisel on süstemaatiline ja teadlik elustiili ja -viisi muutmine.

Nikotiinisõltuvus on teine põhjus, miks suitsetamisest loobumine sageli ei õnnestu, vähemalt esimesel korral… Nikotiin tekitab tugeva sõltuvuse, mis on seotud kesknärvisüsteemis asuvate nikotiiniretseptoritega, mis on olemas igal inimesel juba enne suitsetamist ja mille arv suitsetamisstaaži kasvades suureneb, sest organism vajab järjest suuremat nikotiiniannust, et tagada harjumuspärane naudinguaisting.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et oluline on pöörata tähelepanu tubakasõltuvuse mõlemale komponendile. Valmistudes suitsetamisest loobumiseks koostage endale kindel plaan ja valige endale sobivad meetodid, soovi korral pöörduge arstist nõustaja poole.

Paljud suitsetajad paraku ei tea, kust saada asjakohast nõustamist või kuidas kasutada abivahendeid. Üks võimalus on küsida nõu oma perearstilt, aga ehk on kasuks ka alljärgnevad näpunäited.

 

Lingid artiklitele

Suitsetamine kahjustab mälu

Seda sellepärast, et ahendab veresooni ja mõjub verevarustusele halvasti.

 
Lehekülg on kokku pandud osaühing AisAniA poolt september 2004, kopeerimine ja kasutamine soovitav